Past MARAC Leadership
MARAC Officers
CHAIR
|
Peter Silverman
|
1972-1973
|
Michael Plunkett
|
1973-1975
|
Ronald Becker
|
1975-1977
|
Barbara Hearn
|
1977-1979
|
Mary Elizabeth Ruwell
|
1979-1981
|
Arthur Breton
|
1981-1983
|
Bruce Ambacher
|
1983-1985
|
Robert Morris
|
1985-l987
|
Karen Dawley Paul
|
1987-1989
|
Lee Stout
|
1989-1991
|
Karl Niederer
|
1991-1993
|
Lucious Edwards
|
1993-1995
|
Fynnette Eaton
|
1995-1997
|
Janet Linde
|
1997-1999
|
James B. Byers
|
1999-2001
|
Jeff Flannery
|
2001-2003
|
Lisa Mangiafico
|
2003-2005
|
Geof Huth
|
2005-2007
|
Susan McElrath
|
2007-2009
|
Danna Bell-Russel
|
2009-2011
|
Ed Galloway
|
2011-2013
|
John LeGloahec
|
2014-2016
|
Brian Keough
|
2016-2017
|
Vin Novara
|
2017-2018
|
Rebecca Collier
|
2018-2019
|
Rachel Grove Rohrbaugh
|
2019-2020
|
Jennie Levine Knies
|
2020-2021
|
Tara Wink
|
2021-
|
return to the top
VICE CHAIR
|
Martha Slotten
|
1985-1989
|
Jodi Koste
|
1989-1993
|
Ervin Jordan
|
1993-1995
|
Jackie Esposito
|
1995-1997
|
Ben Primer
|
1997-1999
|
Marsha Trimble
|
1999-2001
|
Margaret Jerrido
|
2001-2003
|
Susan McElrath
|
2003-2007
|
Jennie Levine
|
2007-2009
|
Mary K. Mannix
|
2009-2015
|
Position discontinued 2016
|
|
return to the top
CHAIR ELECT (Created in 2016 - Becomes Chair 2nd year) |
Vincent Novara
|
2016-2017 |
Becky Collier
|
2017-2018 |
Rachel Grove Rohrbach
|
2018-2019 |
Jennie Knies
|
2019-2020 |
Tara Wink
|
2020-2021 |
return to the top
MEETINGS COORDINATOR (created in 2016)
|
|
Mary K. Mannix |
2016- |
return to the top
SECRETARY
|
Mary Boccaccio
|
1973-1975
|
Martha Slotten
|
1975-1981
|
Diane Rosenwasser
|
1981-1982
|
Laura Grotzinger
|
1982-1984
|
Brother Denis Sennett
|
1984-1990
|
Julia Morgan
|
1990-1991
|
Janet Linde
|
1991-1996
|
Patrice Brown
|
1996-2000
|
Jackie Esposito
|
2000-2002
|
Joan Echtenkamp Klein
|
2002-2006
|
Christina Zamon
|
2006-2008
|
Barbara O'Brien
|
2008
|
Sharmila Bhatia
|
2008-2010
|
Laurie Rizzo
|
2011-2013
|
Dyani Feige
|
2014-2016
|
Jennie Levine Knies
|
2017-2019
|
Caitlin Rizzo
|
2019-2021
|
Sarah Ponichtera
|
2021-2022
|
Kevin Clair
|
2022-
|
return to the top
TREASURER
|
Nancy Zembala
|
1972-1973
|
Mary Boccaccio
|
1973-1975
|
Peter Parker
|
1977-1981
|
Robert Sink
|
1981-1986
|
Greg Hunter
|
1986-1990
|
Cynthia Swank
|
1990-1992
|
James Byers
|
1992-1996
|
Rebecca Collier
|
1996-2002
|
John LeGloahec
|
2002-2008
|
Jim Gerencser
|
2008-2014
|
Jennifer McDaid
|
2014-2016
|
Katy Rawdon
|
2016-2018
|
Amanda May
|
2018-
|
return to the top
MARAC Administrator
Marsha Trimble
|
1991-1994
|
Diana Shenk
|
1994-1999
|
Kimball & Associates (Catherine Payson)
|
1999-2002
|
Catherine Lamoureux
|
2002-2009
|
Holly Ott
|
2009-2013
|
Tammy Hoffman
|
2013-2016
|
Sara Predmore
|
2017-
|
return to the top
MARAC Archivist
Mary Boccaccio
|
1978-1982
|
Charlotte Brown
|
1983-1984
|
Lauren Brown
|
1984-
|
Elizabeth Novara
|
-2018
|
Joni Jones Floyd
|
2019-
|
return to the top
MAA EDITOR
Donald Harrison
|
1972-1974
|
Mary Boccaccio
|
1974-1976
|
Donald Harrison
|
1976-1983
|
Ronald Becker
|
1983-1991
|
G. David Anderson
|
1991-1996
|
Richard Wood
|
1996-1997
|
Charles Greifenstein
|
1997-1999
|
Susan Aprill
|
1999-2002
|
Katy Rawdon-Faucett
|
2002-2007
|
Michael P. Martin, Editor
|
2007-2014
|
Jodi Boyle
|
2015-2021
|
Melissa Nerino
|
2021-
|
return to the top
MARAC MEMBERS-AT-LARGE
Dana Beyer
|
1973-1975
|
Robert Devlin
|
1973-1975
|
Philip Mooney
|
1973-1975
|
Joan Warnow
|
1973-1975
|
Evert Volkersz
|
1973-1975
|
Robert Morris
|
1975-1977
|
Paul Perkus
|
1975-1977
|
Samuel Suratt
|
1975-1977
|
Douglas Tanner
|
1975-1977
|
Edward Weldon
|
1975-1977
|
Clark Beck
|
1977-1979
|
Larry Hackman
|
1977-1979
|
Sister Agnes Elliot
|
1977-1979
|
Frances Seeber
|
1977-1979
|
James Sweeney
|
1977-1979
|
Anthony Crawford
|
1979-1981
|
Paul Perkus
|
1979-1981
|
Jean Preston
|
1979-1981
|
Cynthia Requardt
|
1979-1981
|
Patricia Vanorny
|
1979-1981
|
Bruce Ambacher
|
1981-1983
|
Susan Davis
|
1981-1983
|
Lisa Hottin
|
1981-1983
|
Timothy Walch
|
1981-1983
|
Frank Zabrosky
|
1981-1983
|
Roland Baumann
|
1983-1985
|
Sister Mary Ellen Gleason
|
1983-1985
|
Donald Harrison
|
1983-1985
|
Adele Lerner
|
1983-1985
|
Thomas Mills
|
1983-1985
|
Elaine Engst
|
1985-1987
|
Jodie Koste
|
1985-1987
|
Roy Tryon
|
1985-1987
|
Mary Wolfskill
|
1985-1987
|
Diana Lachatanere
|
1987-1989
|
Karl Niederer
|
1987-1989
|
Kathleen Roe
|
1987-1989
|
Thomas Wilsted
|
1987-1989
|
Lucious Edwards
|
1989-1991
|
Tom Frusciano
|
1989-1991
|
Margaret Jerrido
|
1989-1991
|
Geraldine Phillips
|
1989-1991
|
Thomas Battle
|
1991-1993
|
Diane Windham Shaw
|
1991-1993
|
Peter J. Wosh
|
1991-1993
|
Heidi A. Ziemer
|
1991-1993
|
Joseph Anderson
|
1993-1995
|
Lois Densky-Wolff
|
1993-1995
|
Jackie Esposito
|
1993-1995
|
Carolyn Schumacher
|
1993-1995
|
Mimi Bowling
|
1995-1997
|
Maxine Lurie
|
1995-1997
|
Jeff Flannery
|
1995-1997
|
David Weinberg
|
1995-1997
|
Danna Bell-Russel
|
1997-1999
|
Jackie Esposito
|
1997-1999
|
Stephen Novak
|
1997-1999
|
Cynthia Requardt
|
1997-1999
|
Thomas Connors
|
1999-2001
|
Marisa Keller
|
1999-2001
|
James Stimpert
|
1999-2001
|
Judith Z. Thorne
|
1999-2001
|
LaNina Clayton, Stephen M. Dalina, Jennie Guilbaud, John LeGloahec, Lisa Mangiafico
|
2001-2003
|
Becky Collier, Jackie Esposito, Faye Haskins, Margaret Jerrido
|
2003-2005
|
Laura Drake-Davis, Edward A. Galloway, Brian Keough, Ellen Morfew
|
2005-2007
|
Edward L. Galvin, Megan McShea, Diana Shenk, Cheryl Stadel-Bevans
|
2007-2009
|
Jennie Levine Knies, Daniel J. Linke, Valerie A. Metzler, Charlotte Sturm
|
2009-2011
|
Wesley Chenault, Ken Cleary, Christina George, Lindsey Loeper
|
2015-2017
|
Geoffrey Huth, Margaret Kidd, Jessica Lydon, Molly Tighe
|
2017-2019
|
Andrew Cassidy-Amstutz, Hillary Kativa, Elizabeth Scott, Josette Schluter
|
2019-2021
|
Laura Christensen, Christie Lutz, Josette Schluter, Matt Testa
|
2021-
|
return to the top
STATE CAUCUS REPRESENTATIVES
DELAWARE
|
Gladys Coghlan
|
1972-1973
|
Joan Clayton
|
1973-1974
|
Barbara Hearn
|
1974-1976
|
Elizabeth Maine
|
1978-1980
|
Joanne Mattern
|
1980-1982
|
Barbara Benson
|
1982-1986
|
Paul Hensley
|
1986-l988
|
Max Yela
|
l988-1990
|
Rebecca Johnson
|
1990-1992
|
Jon Williams
|
1992-1994
|
Mary-Elise Haug
|
1994-1996
|
Lynn Ann Catanese
|
1996-1998
|
Barbara D. Hall
|
1998-2000
|
Connie Cooper
|
2000-2002
|
Richard McKinstry
|
2002-2004
|
Randy Goss
|
2004-2010
|
Heather Clewell
|
2010-2014
|
Emily Cottle
|
2014-2016
|
Sarah Denison
|
2016-2018
|
Kevin Brown
|
2018-2019
|
Diane Bockrath
|
2019-2022
|
return to the top
DISTRICT OF COLUMBIA
|
Charlotte Price
|
1972-1973
|
Patricia Williams
|
1973-1974
|
Anita Nolen
|
1974-1976
|
Nancy Zembala
|
1976-1978
|
Alan Bain
|
1978-1980
|
Linda Henry
|
1980-1982
|
Jacqueline Goggin
|
1982-1984
|
Barbara Vandergrift
|
1984-1986
|
Thomas Connors
|
1986-l987
|
Fred Stielow
|
l987-l988
|
G. David Anderson
|
l988-1990
|
Janet Linde
|
1990
|
Larry Baume
|
1990-1992
|
Fynnette Eaton
|
1992-1994
|
Rodney Ross
|
1994-1996
|
Elizabeth Joffrion, cochair
|
1996-1998
|
Susan McElrath, co-chair
|
1996-1998
|
Susan McElrath
|
1998-2000
|
Jim Cassedy
|
2000-2002
|
Kristine L. Kaske
|
2002-2004
|
Gail Rogers McCormick
|
2004-2006
|
Marisa Bourgoin
|
2006-2008
|
Alison L. Oswald
|
2008-2010
|
Yvonne Carignan
|
2010-2012
|
Andrew Cassidy-Amstutz
|
2012-2016
|
Rachel Donahue
|
2016-2018
|
Derek Gray
|
2018-2019
|
Anne McDonough
|
2019-2022
|
return to the top
MARYLAND
|
Mary Boccaccio
|
1972-1973
|
Adele Newburger
|
1973-1974
|
Phebe Jacobsen
|
1974-1976
|
Richard Cox
|
1976-1978
|
Adele Newburger
|
1978-1980
|
Julia Morgan
|
1980-1982
|
Mary Boccaccio
|
1982-1983
|
Karen Stuart
|
1983-1986
|
Lauren Brown
|
1986-1990
|
Timothy Pyatt
|
1990-1992
|
Jan Blodgett
|
1992-1994
|
Margeret Burri
|
1994-1996
|
Yvonne Carignan
|
1996-1998
|
Mary K. Mannix
|
1998-2006
|
Nat DeBruin
|
2006
|
Jennifer Johnson
|
2006-2007
|
Rob Jenson
|
2007-2010
|
Elizabeth McAllister Novara
|
2010-2014
|
Vincent Novara
|
2014-2016
|
Jason Speck
|
2016-2018
|
Matt Testa
|
2018-2020
|
Mark Coulbourne
|
2020-
|
return to the top
NEW JERSEY
|
Kenneth Richards
|
1972-1973
|
Edith Blendon
|
1973-1974
|
Ron Becker
|
1974-1976
|
Edith Blendon
|
1976-1978
|
Don Skemer
|
1978-1980
|
Robert Nawrocki
|
1980-1982
|
Carl Lane
|
1982-1984
|
Peter Wosh
|
1984-1986
|
Elsalyn Drucker
|
1986-l987
|
Maxine Lurie
|
l987-1990
|
George Tselos
|
1990-1994
|
Ben Primer
|
1994-1996
|
Lois Densky-Wolff
|
1996-1998
|
Gary D. Saretzky
|
1998-2002
|
Alan Delozier
|
2002-2004
|
Alex Magoun
|
2004-2006
|
Dan Linke
|
2006-2008
|
Dale Patterson
|
2008-2010
|
Jeffrey V. Moy
|
2010-2012
|
Caryn Radick
|
2012-2014
|
Laura M. Poll
|
2014-2018
|
Don Cornelius
|
2018-2020
|
Tara Maharjan
|
2020-
|
return to the top
NEW YORK
|
Joan Warnow
|
1972-1973
|
Ruth Sternfeld
|
1973-1974
|
Frances Seeber
|
1974-1976
|
Adele Lerner
|
1976-1978
|
Rev. Lawrence McDonnell
|
1978-1980
|
Edward Oetting
|
1980-1982
|
Brother Denis Sennett
|
1982-1983
|
Mary Boccaccio
|
1983-1985
|
Gregory Hunter
|
1985-1986
|
Joan Gosnell
|
1986-l987
|
David Carmicheal
|
l987-1992
|
Adele Lerner
|
1992-1994
|
Leonora Guidlund
|
1994-1996
|
Leonora Guidlund
|
1997-1998
|
Mary Ellen Rogan
|
1998-2000
|
Geoffrey A. Huth
|
2000-2004
|
John Celardo
|
2004-2006
|
C. Raymond LaFever
|
2006-2010
|
Brian Keough
|
2010-2012
|
Susan Woodland
|
2012-2014
|
Michael Martin
|
2014-2016
|
John Zarrillo
|
2016-2018
|
Kate Palm
|
2018-2020
|
Meg Snyder
|
2020-
|
return to the top
PENNSYLVANIA
|
Peter Silverman
|
1972-1973
|
Terry McNealy
|
1973-1974
|
Robert Nawrocki
|
1974-1976
|
Stephanie Morris
|
1976-1978
|
Frank Zabrosky
|
1978-1980
|
Robert Plowman
|
1980-1982
|
Frederick Miller
|
1982-1986
|
Lee Stout
|
1986-l988
|
Charlotte Brown
|
l988-1992
|
Margaret Jerrido
|
1992-1994
|
Theresa Snyder
|
1994-1996
|
George Hing
|
1996-1997
|
Valerie Metzler
|
1997-1998
|
David Hedrick
|
1998-2000
|
Margaret Jerrido
|
2000-2001
|
Jim Quigel
|
2001-2002
|
Rachel K. Onuf
|
2002-2004
|
Charles B. Greifenstein
|
2004-2006
|
Cynthia Bendroth
|
2006-2008
|
Linda A. Ries
|
2008-2010
|
Patricia Scott
|
2010-2012
|
Dyani Feige
|
2012-2014
|
Valerie-Anne Lutz
|
2014-2016
|
Rachel Grove Rohrbaugh
|
2016-2018
|
David Grinnel
|
2018-
|
return to the top
VIRGINIA
|
Michael Plunkett
|
1972-1973
|
William Ray
|
1973-1974
|
Mary Larimer
|
1974-1976
|
Vesta Gordon
|
1976-1978
|
Helen Troy
|
1978-1980
|
Paul Hensley
|
1980-1982
|
Lucious Edwards
|
1982-1986
|
Rebecca Ebert
|
1986-l988
|
Gregg Kimball
|
l988-1990
|
Betsy Pittman
|
1990-1994
|
Eileen Parris
|
1994-1996
|
Linda Angle Miller
|
1996-2000
|
Laura Drake
|
2000-2004
|
Derek Gray
|
2004-2008
|
Catherine G. O'Brion
|
2008-2010
|
Paige Newman
|
2010-2012
|
Laura Stoner
|
2012-2014
|
Margaret Kidd
|
2014-2016
|
Kate Morris
|
2016-2018
|
Jessica E. Johnson
|
2018-2020
|
Amanda Brent
|
2020-
|
return to the top
WEST VIRGINIA
|
Mary Jenkins
|
1972-1976
|
Ellen Hassig
|
1976-1980
|
Frederick Armstrong
|
1980-1982
|
Anne Effland
|
1982-1983
|
Jean Elliott
|
1983-1986
|
Cora Teel
|
1986-l988
|
Richard Fauss
|
l988
|
Debra Basham
|
1992-1994
|
Frederick Armstrong
|
1994-1998
|
Ellen Hassig Ressmeyer
|
1998-2002
|
Debra Basham
|
2002-2008
|
Nat DeBruin
|
2008-2016
|
Danielle Emerling
|
2016-2018
|
Jane LaBarbara
|
2018-2020
|
Lori Hostuttler
|
2020-
|
|